
Pomimo zbliżającego się Brexitu w Wielkiej Brytanii nadal pracuje bardzo wielu Polaków, płacąc tam podatki i rozliczając się z tamtejszym fiskusem. Wielu osobom należy się jednak zwrot nadpłaconego podatku z UK. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Kto może odzyskać podatek z UK?
Tak naprawdę zwrot podatku z UK może przysługiwać każdej osobie, która była legalnie zatrudniona w Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej lub Walii. Oczywiście warunkiem jest, że pracodawca odprowadzał za pracownika zaliczki na podatek dochodowy. Kwestia zwrotu podatku dotyczy także osób, które prowadziły na terenie Wielkiej Brytanii własną działalność, będąc podwykonawcą w branży budowlanej i są zarejestrowane w programie CIS lub Self Assessment. Warto zainteresować się kwestią zwrotu podatku, nawet jeśli pracowało się w UK kilka lat temu, ponieważ można ubiegać się o odzyskanie pieniędzy nawet do 5 lat wstecz.
O zwrot podatku można wystąpić nawet wtedy, gdy pracowało się bardzo krótko w UK, również na pół etatu. Zasada jest jednak taka, że nie można wystąpić o zwrot z jednego, wybranego roku, ale z całego okresu zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytania do 5 lat wstecz. Z czego wynikają najczęściej nadpłaty podatku. Przeważnie pracodawcy odprowadzają zbyt duże zaliczki na poczet naszego podatku, gdy rozpoczynamy pracę w UK w środku roku podatkowego, gdy zmieniamy pracodawcę lub jesteśmy zatrudnieni w więcej niż jednej firmie.
Jeśli chcemy się upewnić, że rzeczywiście należy nam się zwrot podatku, można wejść na stronę internetową HMRC i skorzystać ze specjalnego kalkulatora podatków. Wpisujemy tam kwotę, jaką zarobiliśmy w danym roku podatkowym, potem kwotę zapłaconego podatku i przeliczamy.
Kiedy i gdzie składać wniosek o zwrot podatku z Anglii?
W Wielkiej Brytanii rok podatkowy kończy się 5 kwietnia i do tego czasu należy rozliczyć się z fiskusem. W tym okresie można już składać wniosek o zwrot nadpłaconego podatku. Można to również zrobić w ciągu trwania roku podatkowego, jeśli zakończyliśmy pracę i w czasie tego roku nie planujemy kolejnego zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii.
Gdy sprawdziliśmy w kalkulatorze HMRC, że należy nam się zwrot podatku, musimy o tym poinformować brytyjski Inland Revenue. Najwięcej osób decyduje się zrobić to za pomocą poleconego listu wraz z odpowiednimi dokumentami (dla bezpieczeństwa warto zrobić kopie wysyłanych oryginałów). Innym wygodnym rozwiązaniem może być zgłoszenie online do urzędu skarbowego. Musimy wtedy odwiedzić stronę www HM Revenue & Customs. Tam wpisuje się informacje na temat wysokości zarobków i odprowadzonego podatku, a także przechodzi się proces weryfikacji. Możemy także zadzwonić do urzędu skarbowego i przedstawić naszą sprawę. To jednak dobre rozwiązanie dla tych osób, które nieźle mówią po angielsku. Najprostszym sposobem jest jednak skorzystanie z usług jednej z wyspecjalizowanych w zwrotach podatków firm, których nie brakuje na polskim rynku. Wystarczy tylko przygotować odpowiednie dokumenty, a nawet otrzymamy pomoc, gdy tych dokumentów będzie nam brakowało.
Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku z UK
Aby otrzymać zwrot, będziemy potrzebowali odpowiednich dokumentów. Na początek przyda się numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number, czyli NIN). Każda osoba, która mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, powinna posiadać taki numer, ale w praktyce bywa z tym różnie. Warto jednak wystąpić o NIN, gdy zamierzamy zatrudnić się w UK, bo bez tego numeru często jest problem z załatwieniem różnych spraw urzędowych. Aby otrzymać NIN, wystarczy przedstawić paszport lub dowód osobisty, a także potwierdzić miejsce zamieszkania (np. za pomocą rachunku za światło itp.). Brak numeru NIN nie przekreśla szans na odzyskanie nadpłaty podatku, może jednak wydłużyć procedurę, a czasami pojawiają się komplikacje.
Kolejne dokumenty, jakie powinniśmy przygotować, to wypełnione druki P60 lub P45. Obydwa wystawia pracodawca i to jest jego obowiązkiem, dlatego warto się upomnieć o te dokumenty. Druk P60 wydawany jest przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego bez względu na to, czy kontynuujemy u niego pracę, czy nie. Natomiast druk P45 otrzymujemy w trakcie trwania roku podatkowego, gdy kończymy pracę u danego pracodawcy. Co jednak, gdy nie posiadamy ani dokumentu P45, ani P60? Wtedy możemy starać się o zwrot podatku na podstawie payslipów (odcinki płacowe otrzymywane przy wypłacie) lub historii zatrudnienia.
Ile można odzyskać pieniędzy z UK?
Wysokość zwrotu podatku zależy oczywiście od tego, ile zarobiliśmy i jak duża zaliczka została odprowadzona do brytyjskiego urzędu skarbowego. Często to nawet kilkaset funtów. Średni zwrot podatku z UK wynosi przeważnie 2 743 zł. Czy warto rezygnować z takich pieniędzy? Z pewnością nie!
Wiele osób na pewno interesuje, ile czasu trzeba czekać na zwrot nadpłacanego podatku z Anglii. Z tym bywa różnie. Najczęściej na pieniądze trzeba czekać od 3 do 6 miesięcy. Przy czym należy podkreślić, że to orientacyjny termin, gdy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli nie mamy numeru NIN lub druków P45/P60 i musimy posiłkować się odcinkami płacowymi, często trzeba czekać jeszcze dłużej na zwrot podatku.
Zwrot podatku z UK następuje najczęściej w formie czeku. Gdy korzystamy z usług firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu nadpłaty podatku, najczęściej możemy liczyć także na inne formy rozliczenia, np. przelew na konto bankowe w złotówkach lub funtach.
Mimo że wnioskowanie o zwrot podatku z UK wydaje się skomplikowaną procedurą, warto jednak ponieść ten trud, ponieważ możemy odzyskać niemałą sumę. Jeśli przerażają nas jednak formalności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.