Część Polaków, poszukując dobrze płatnej pracy za granicą, decyduje się wyjechać do Belgii. Legalne zatrudnienie w tym kraju wiąże się z koniecznością płacenia podatków. Na szczęście w wielu przypadkach można odzyskać te pieniądze.
Kto może odzyskać podatek z Belgii?
Jeśli pracujemy legalnie w Belgii, pracodawca jest zobowiązany odprowadzać w naszym imieniu zaliczki na podatek dochodowy. Z takiego podatku zwolnione są jedynie różnego rodzaju zasiłki (np. socjalne, rodzinne, na utrzymanie dzieci itp.) oraz alimenty, gdy ich wysokość nie przekracza 2 830 euro. W zależności od wysokości rocznego dochodu rozliczamy się w Belgii według pięciu stawek – 25%, 30%, 40%, 45% i 50%. Jeśli posiadamy małżonka, mamy obowiązek rozliczyć się z nim wspólnie. Jeśli jesteśmy rezydentem (mamy stałe zameldowanie w Belgii), otrzymamy z tamtejszego Urzędu Skarbowego wezwanie do rozliczenia. Natomiast nierezydenci (nie mają stałego zameldowania w Belgii), rozliczający się po raz pierwszy z fiskusem belgijskim, nie otrzymają wezwania do rozliczenia, ale sami muszą wnioskować o automatyczną deklarację do Urzędu Skarbowego. Jeśli rozliczamy się z belgijskim fiskusem, mamy szansę odzyskać zapłacony tam podatek nawet do 3 lat wstecz (czyli w 2025 roku, możemy ubiegać się o podatek z 2022 roku).
Ulgi przy rozliczeniu podatku w Belgii
Aby skorzystać z ulg podatkowych, nasze dochody w Belgii muszą stanowić co najmniej 75% wszystkich dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym. W Belgii możliwe są ulgi z tytułu:
- wykonywania zawodu;
- wychowywania dziecka;
- wspólnego rozliczenia małżonków.
Do tego co roku ustalana jest kwota wolna od podatku. Jeśli zarobiliśmy w 2024 roku nie więcej niż 10160 euro, możemy odzyskać cały zapłacony podatek. Do tego kwota wolna od podatku zwiększa się w zależności od tego, ile dzieci mamy na utrzymaniu (w przypadku dziecka niepełnosprawnego zwolnienie podatkowe liczone jest podwójnie).
Kiedy i gdzie składać wniosek o zwrot podatku?
Na przełomie maja i czerwca powinniśmy otrzymać pocztą z Urzędu Skarbowego wzór zeznania podatkowego. Jeśli taka przesyłka do nas nie dotrze, należy jak najszybciej skontaktować się z Urzędem Skarbowym. Potem konieczne jest wypełnienie zeznania podatkowego i złożenie go przed 1 lipca 2025. Przydaje się do tego znajomość jednego z urzędowych języków (francuski, niemiecki, niderlandzki). Jeśli nie chcemy sami się rozliczać z belgijskim fiskusem, możemy skorzystać z usług jednej z firm specjalizujących się w odzyskiwaniu podatku z Belgii.
Zwrot podatku Belgia – wymagane dokumenty
Aby rozliczyć się z belgijskim Urzędem Skarbowym i odzyskać nadpłacony podatek, należy przygotować następujące dokumenty:
- Loonfiche – karta podatkowa wydawana przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. Dokument powinien zostać wydany do końca kwietnia po danym roku podatkowym. Jeśli nie mamy Loonfiche, możemy w zastępstwie wykorzystać roczne zestawienie płacowe (Individuele Rekening) lub comiesięczne odcinki płacowe (Loonbrief);
- formularz na dany rok podatkowy (w przypadku rozliczenia wspólnego dokument musi zostać podpisany przez każdego z małżonków);
- pełnomocnictwo (w przypadku wspólnego rozliczenia);
- kopia dowodu osobistego małżonków;
- zaświadczenie EOG;
- przetłumaczony odpis aktu małżeństwa (wspólne rozliczenie małżonków);
- przetłumaczone odpisy aktów urodzenia dzieci (przy korzystaniu z ulg na dzieci);
- przetłumaczone zaświadczenie o meldunku (przy wspólnym rozliczeniu i przy ulgach na dzieci);
- zaświadczenie o nauce przy dzieciach niepełnoletnich.
Ile można odzyskać pieniędzy?
Wysokość zwrotu podatku z Belgii zależy od wysokości dochodów osiągniętych w danym roku podatkowym i od wykorzystanych ulg podatkowych. Najczęściej średni zwrot podatku z Belgii wynosi około 3 499 zł, ale nierzadko jest to wyższa kwota.
Ile się czeka na zwrot podatku z Belgii?
Na decyzję Urzędu Skarbowego czeka się od 2 do 6 miesięcy. Pieniądze przesyłane są na konto bankowe podatnika.
Rozliczenie z belgijskim fiskusem nie jest łatwe. Warto jednak poświęcić na to czas i skorzystać dodatkowo z różnych ulg, aby zwiększyć kwotę zwrotu podatku. Często w ten sposób możemy odzyskać nawet kilkaset euro.